Wysokość jest zwykle najbardziej niedocenianym parametrem w budynkach mieszkalnych. Większość osób rozważających kupno mieszkania lub domu ogranicza się do zweryfikowania powierzchni użytkowej zupełnie nie zwracając uwagi na wysokość pomieszczeń.
Jest to zupełnie zrozumiałe ponieważ wybór nieruchomości stanowi dla osoby nie związanej z branżą architektoniczno-budowlaną spore wyzwanie. Dodatkowo większość ofert i ogłoszeń bazuje na tylko na powierzchni co pozornie stanowi znaczne uproszczenie dla kupującego a w praktyce oznacza to, że decyzje zakupowe podejmowane są bez pełnego oglądu na analizowane nieruchomości.
Jaka wysokie powinny być pomieszczenia?
Oczywiście na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi ponieważ konfiguracje mogą być różne w zależności od konkretnego obiektu. Niestandardowa wysokość kondygnacji jest jednym z powodów dla którego zawsze zachęcamy do zgłaszania się do architekta już na etapie wyboru mieszkania. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać dokładną analizę konkretnego wnętrza i wskazać potencjalne możliwości i zagrożenia z nimi związane. Minimalna uregulowana prawnie wysokość pomieszczeń mieszkalnych wynosi 2,5 metra. Dlatego też standardowe mieszkania “dewloperskie” mają zwykle wysokość kondygnacji w granicach 250-270 cm.
Wyższe są zazwyczaj mieszkania w kamienicach. Oscylują w okolicy 3 do 3,5m. Nie jest to regułą ale często zdarza się również, że tzw. “stare budownictwo” cechuje się wyższą wysokością kondygnacji. Wynika to zazwyczaj z coraz większych optymalizacji ekonomicznych nowo budowanych inwestycji. Wyższe kondygnacje to również większy koszt budowy. Wynikiem tego jest wyższa cena za metr kwadratowy danego domu czy mieszkania. Najwyższe przestrzenie można spotkać w domach jednorodzinnych. Głównie w takich projektach w których otwarta jest przestrzeń poddasza. Wysokie pomieszczenia to również takie, które zostały zaadaptowane z dawnych budynków przemysłowych, fabryk czy hal. Tutaj wysokości kondygnacji mogą dochodzić nawet do 7m. Często w budynkach o spadzistych dachach przestrzeń pod konstrukcją podnosi znacząco wysokość kondygnacji. Taki zabieg stwarza tym samym bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne.
Wysokie pomieszczenia – przykładowe aranżacje
Należy mieć świadomość, że każdy z wymienionych gabarytów ma swoje zalety ale również wady. Mogą one być szczególnie uciążliwe w przypadku kiedy nie mamy pomysłu na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni. Dziś jednak zamiast na analizowaniu poszczególnych przypadków skupimy się na pokazaniu Wam kilku sposobów w jaki sposób można tą wysokość wykorzystać. Przedstawione przez nas sposoby to oczywiście tylko klika z wielu możliwości.
Pomysł na wysoki salon – sufit podwieszany
Na pierwszy ogień weźmy najniższe z wysokich pomieszczeń czyli takie o wysokości ok. 270cm. Taka dodatkowa kubatura nie wpływa diametralnie na charakter wnętrza. Natomiast można wykorzystać ją na rozprowadzenie pod stropem instalacji wewnętrznych jak np. dodatkowa klimatyzacja.
Dzięki większej wysokości jest miejsce na estetycznie ich ukrycie pod sufitem podwieszanym. Taka wysokość pozwala również na ciekawe wizualnie różnicowanie poziomów poprzez wykonanie tylko częściowego powieszanego sufitu i wyposażanie go np. w oświetlenie LED.
Wysokie pomieszczenia w kamienicy
Jako kolejną kategorię wydzieliliśmy przestrzenie o wysokości 3-3,5m. W takich przypadkach dodatkowe centymetry wykorzystać jako świetną przestrzeń do przechowywania. Znane z lat 90 “pawlacze” w nowoczesnym wydaniu pozwalają już nie tylko na magazynowanie rzadko używanych przedmiotów. Dają one również szanse na stworzenie pod sufitem pięknie wyeksponowanej biblioteczki. W niektórych przypadkach są miejscem garderoby na którą brakuje miejsca na podłodze.
Wysokie pomieszczenia – aranżacje z antresolą
Antresola w salonie
Ostatnią kategorią są wnętrza o wysokości powyżej 5,5m. Przy takich gabarytach można nie tylko stosować rozwiązania proponowane we wcześniejszej części. Dodatkowo jest to okazja do wydzielenia antresoli pełniącej np. funkcję wypoczynkową czy jadalnianą w obszernym salonie.
Antresola w sypialni
Natomiast w sypialniach lub pokojach dziecięcych śmiało można próbować zastosować patent z antresolą nawet przy wysokości ok. 4m. Nie będzie to w pełni użytkowa antresola ale pozwala na podniesienie łóżka. Tym samym wydzielenie pod nim przestrzeni do pracy, nauki czy przechowywania.
Wysokie pomieszczenia – aranżacje loftowe czy glamour?
Na koniec dodamy jeszcze, że każda ze wspomnianych wysokości może być wykorzystana nie tylko w celach użytkowych, jak te wymienione powyżej ale może również stanowić element wystroju wnętrza. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów, kolorów i dodatków wysokie pomieszczenia mogą mieć industrialny, loftowy charakter lub wręcz przeciwnie, pomogą stworzyć pałacową rezydencję w stylu glamour. W zależności od stylu wysokie, przestronne i otwarte pomieszczenia mogą potęgować wrażenie luksusu. W innych przypadkach manewrowanie wysokością sufitu podwieszanego może pomóc w poprawieniu proporcji pomieszczenia.